AWS – úvod do Amazon Web Services

Amazon logoMnoho z nás určitě o Amazonu již párkrát slyšelo, jeho nová hala u Prahy byla v médiích často skloňovaným tématem. Méně už je ale známo, že pro nás, vývojáře, nabízí Amazon mnoho zajímavých cloudových služeb a technologií. Některé z nich mohou ulehčit práci a některé umí šetřit peníze. U většiny služeb se totiž platí pouze za to, co aktivně používáte. Matiku si ale musí udělat každý sám. V tomto článku bych chtěl napsat krátký úvod do AWS po roce aktivního používání.

Code Name
us-east-1 US East (N. Virginia)
us-west-2 US West (Oregon)
us-west-1 US West (N. California)
eu-west-1 EU (Ireland)
eu-central-1 EU (Frankfurt)
ap-southeast-1 Asia Pacific (Singapore)
ap-northeast-1 Asia Pacific (Tokyo)
ap-southeast-2 Asia Pacific (Sydney)
ap-northeast-2 Asia Pacific (Seoul)
ap-south-1 Asia Pacific (Mumbai)
sa-east-1 South America (São Paulo)

Amazon nám nabízí zatím celkem 11 regionů (viz tabulka), ve kterých jsou jeho služby dostupné. Je tedy důležité zvolit správný region, ve kterém budete vaši službu používat. Liší se totiž nejen cenou, ale i nabízenými funkcionalitami.

Mezi nejpoužívanější služby, které AWS nabízí, je možnost naklikat si vlastní stroj různé konfigurace a to až po mašinu se 128 procesory a 1,952GiB ram. Samozřejmostí jsou i různé typy a velikosti disků, které si k vaší instanci připojíte. Dále definujete AMI (Amazon image), tedy jakýsi předinstalovaný obraz s různým operačním systémem. Na storu jsou k dispozici tisíce různých AMI, od Linuxu po Windows a s různými předinstalovanými a nastavenými službami. K těmto strojům si pak můžete klikat různé sítě, nat, vpc, balancery, route52, veřejné IP, domény, certifikáty atd. Prostě si můžete postavit, co jen budete chtít. Tím to však ale nekončí. AWS nabízí mnoho dalších zajímavých služeb. Různé databáze, cache, prostředí pro provoz docker konteinerů, docker registry, vlastní continuous delivery pro automatický deploy, fronty, big data úložiště, klikatelná serveless API,… A stále přichází s něčím novým.

Z mých zkušeností lze říci, že nejdříve se nové technologie objevují v US (Virginie) a naopak do Evropy přichází nejpozději, s několika měsíčním zpožděním. Cenově je to podobně a EU vychází zpravidla mírně dráž než US. Nicméně EU, konkrétně Frankfurt má jednu nespornou výhodu, tedy že je blízko a s tím související nejnižší latenci v řádu několika ms. Do Virginie je to více jak desetkrát tolik.

A jak že je to vlastně s tou cenou? U Amazonu se platí až na vyjímky za používání konkrétní služby. Vyjímkou je například veřejná IP, která je zdarma, jen pokud ji používáte. V ostatních případech platí, že čím více službu používáte (například čim větší jde přes ní traffic), tím více zaplatíte. Pokud službu deaktivujete nebo vypnete, neplatíte nic. To je velmi důležitá informace, protože pokud například provozujete testovací servery, u kterých není nutné, aby běžely v kuse a mohou být třeba přes noc vypnuté, dokážete ušetřit hodně peněz.

Důležité je zmínit AWS free tier. Je to roční období pro nováčky, kdy máte většinu základních služeb zdarma a neplatíte vůbec nic. Patří sem například jedna micro instance stroje, velké úložiště S3, RDS databáze, ECS služba pro provoz docker conteinerů, či balancer. Této nabídky využívám i já ve svém soukromém AWS účtu a opravdu jsem zatím nezaplatil ani korunu.

Po roce aktivního používání mnohých služeb musím říci, že jsem spokojen. Nikdy jsem něměl žádný problém, výpadek či podobně. Vše funguje a AWS mi ulehčilo jako vývojáři hodně práce, protože jsem nemusel řešit náročný provoz vlastních serverů, ale vše, co jsem potřeboval, jsem si vždy během chvíle naklikal a nejen to. Pokud se nebudete bát, můžete objevovat stále nové funkce a služby, které AWS nabízí a které vám mohou zefektivnit práci či uspořit nějaké peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *