Nejdůležitější pravidlo při vývoji software

Programming-Lang-ToKnow-Header-1Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, co je vlastně při programování a návrhu aplikací nejdůležitější. Co odlišuje dobře napsaný kód od špatného. Pokud se v oboru už nějaký ten pátek pohybujete, určitě víte, že programování není o tom „aby to fungovalo“. Programování je kreativní činnost – „umění“, stejně jako malování nebo vaření. A stejně jako je to s vařením, oběd který se dá sníst dokáže krom BIO manželky uvařit téměř každý. Ale aby to byla opravdová pecka, taková kterou si užijete a za kterou jste ochotni znovu zaplatit, na to už je potřeba roky praxe nebo nadání, nebo ještě lépe, oboje.

Přečíst více…

Výhody a nevýhody GraphQL

GraphQLPo měsíci práce jako GraphQL vývojář jsem nabyl dojmu, že už vím úplně všechno a že můžu poučovat ostatní. V tomto článku Vám zkusím předat takový první insight do této technologie pohledem programátora, který ještě před měsícem nevěděl o GraphQL skoro nic. Řekneme si o čem to je a přitom se nevyhneme porovnávání s klasickým starým dobrým REST. A samozřejmě neopomenu i některé podpultové dark-side vlastnosti, které si v oslavných článcích a chvalozpěvech nepřečtete.

Přečíst více…

Jak na technický dluh

Technický dluhNo jo, jsem pořád tady. Ač mi pozice vedoucího vývoje dává k programování zhruba stejně prostoru, jako manželka na pivo s klukama, stále mám pár es v rukávu. V tomto zamyšlení bych se pokusil vyjádřit své naivní pocity ohledně problému starému jak programující lidstvo samo. Ať už Vás bičuje Váš Scrum master, Projekťák, Produkťák nebo manželka, pointa je stejná. Všichni chtějí nové krásné věci. Jenže vy moc dobře víte, že to takhle prostě pořád nejde. Přečíst více…

Je ze mě asistentka

asistentkaNedávno se mi naskytla zajímavá možnost, zkusit si zahrát na vedoucího vývoje. Mým hlavním úkolem je chodit na schůzky, usmívat se a chodit pozdě z práce. Až na to poslední mi to zatím celkem jde. V tomto článku bych rád shrnul své dosavadní pocity z toho, jaké to je, když se ajťák z vesnice náhodu připlete na manažerskou pozici.

Přečíst více…

ReactiveConf 2018 – Můj velký den

ReactiveConf je mezinárodní javascriptová konference se zaměřením na React a afterparty. Předchozí tři ročníky, které jsem si nenechal ujít byly v Bratislavě, letos se ale někdo spletl a konference se přesunula k nám, přímo do Karlínského fóra naproti Economii. Nejdůležitejší informací pro mne, krom toho, že jsme jako partneři dostali možnost přednášky byla bezpochyby informace, že se jedná o gender neutral konferenci. Tedy pokud si nejste jistí, jako já, jste-li muž nebo žena a ani Váš partner to nedokáže rozpoznat, ReactiveConf je pro Vás to právé místo.

Přečíst více…

Jak na chyby v Reactu – Error boundaries

React level upPokud Vás horké léto nedonutilo přesunout se k vodě, rád bych Vám v následujícím článku předvedl zajímavé kouzlo s Reactem, díky kterému lze snadno posunout Vaši aplikaci o úroveň výše a dopřát uživatelům lepší user-experience. Nejedná se přitom o žádné šílené úpravy, které Vás donutí zrefactorovat celou aplikaci. Zadarmo ale ani pes nehrabe, znáte to. Také jste se setkali s tím, že chyba v komponentě způsobí pád celé aplikace a uživatelé vidí jen bílou obrazovku? V takovém případě Vám pomůžou error boundaries.

Přečíst více…

Když refactoring není řešení aneb nové centrum.cz

Logo centrum.czTenhle příběh začíná u starého projektu – webových portálů centrum.cz, atlas.cz a volny.cz. Dříve se jednalo o velmi oblíbené a hojně navštěvované weby. Dnes mají už největší slávu za sebou a slouží spíše jako rozcestník do dalších služeb mediálního domu Economia, jako je třeba web Aktuálně, Ihned, DVTV či centrum mailu. Návštěvnost dlouhodobě mírně klesá, stále ale web točí přes 3,5 milionu návštěv denně, což je asi o 3 499 991 návštěv více než má můj blog.

Přečíst více…

Jednoduché testování – Jest

jestPln nových poznatků z dalšího ročníku konference AgentConf18 z Rakouského Dornbirnu jsem se rozhodl vyzkoušet pro psaní testů na novém projektu nový testovací nástroj od Facebooku – Jest. Jedná se komplexní testovací nástroj, který zvládá více než jen unit testy a moje zkušenosti s tímto nástrojem jsou vesměs pozitivní. Rád bych Vám v následujícím článku řekl i ukázal, co Jest umí a v čem je lepší než mnou donedávna používaný Mocha.

Přečíst více…

Jak dát vývoji v teamu směr aneb práce teamleada

teamDvojnásob lidí rovná se dvojnásob práce. Manažerský vlhký sen. Každý zkušenější programátor ví, že tahle rovnice při vývoji aplikací v teamu neplatí. I ten nejsladěnější a nejdokonalejší team není vyjímkou. Zkuste se zamyslet. Představte si partu dobrých vývojářů, kterým zadáte nějaký projekt a nenastavíte žádná pravidla, hranice a zodpovědnosti. S největší pravděpodobností pak skončíte s kupou nefungujícího a neslepitelného kódu a při troše štěstí se programátoři alespoň vzájemně nepobijí. Pokud máte chuť to vyzkoušet, doporučuji pořídit jim bezdrátový internet, klávesnice i myši, ať se nemají čim škrtit, navíc se ty kabely pak budou hodit Vám…

Přečíst více…

Střípky z WebExpo 2017 – za mě dobrý

webexpoDalší WebExpo je za námi. A jaké bylo? Z reakcí kolegů mohu říct, že jsme se tak úplně neshodli. Znáte to, někdo vidí sklenici poloprázdnou, někdo vidí hodně místa na rum. Rád bych vám nabídl alespoň názor můj. Kdybych to měl zkrátit pro nedočkavce, co si článek stejně nerozkliknou, tak za mě dobrý. A jelikož jsem si letos dělal i zápisky, mohu se podělit o pikantní detaily. Přečíst více…