Budoucnost webu – střípky z ReactiveConf 2016

ReactiveConf 2016

ReactiveConf je dvoudenní konference zaměřená především na javascriptové technologie jako React, React Native, Redux, Angular apod. Koná se každý rok v Bratislavě, hlavním městě Slovenska, které leží na řece Dunaj na hranicích s Rakouskem a Maďarskem. Letos bylo více jak 30 řečníků z celého světa a tedy více jak 30 45 minutových přednášek od rána do večera. Všechny přednášky byly v angličtině a většinou měly dost specifický záběr a tedy (například oproti WebExpu) šly více do detailů.

Meet Those Driving the Change

Od vývojáře z Googlu jsme se například dozvěděli zajímavé informace a čísla o novém Angularu 2, který vsadil na TypeScript od Microsoftu, což je takový hybrid mezi vanillou a Javou. Zajimavostí je, že Google již po vydání dvojky pracuje na nové verzi Angularu a možná dojde i k přeskočení v číslování a dočkáme se tedy rovnou čtyřky nebo pětky.

cypress.io
Test runner – debugovací okno testovacího nástroje cypress.io

Velké ovace sklidila přednáška od vývojáře z Cypress.io. Cypress je revoluční nástroj pro automatické testování funkčnosti aplikace (tedy funkční testy), který ja zaměřen hlavně na rychlost a jednoduchost. Každý, kdo již psal nějaké testy v seleniu, ví o čem mluvím. Součástí nástroje je i velké debugovací okno „test runner“, kde je přehledně vidět, co se zrovna testuje a jak. Celkový dojem hatí zatím fakt, že nástroj je k dispozici pouze pro vyvolené a je ve fázi testování. Vývojáři ale slibují vydání ještě letos do konce roku 2016.

rethinkdb-ui
Webové rozhraní rethinkdb

Další perličkou bylo představení projektu Horizon označovaného jako „The realtime JavaScript backend“. Co si pod tím vlastně představit? Představte si, že uděláte v databázi jakoukoliv změnu a ta se ihned projeví u klienta přímo v prohlížeči. Tak přesně to funguje. Základem je databáze RethinkDB, která umí realtimově pushovat změny v databázi ve formátu JSON skrz NodeJs server pomocí websocketů přímo do prohlížeče klienta. Součástí přednášky byla i poutavá praktická ukázka a světe div se, funguje to. I zde je však skryt šotek v podobě nejisté budoucnosti projektu, jehož financování bylo ukončeno a nyní bolestivě přechází pod křídla open-source a přednáška tedy trochu působila jako nábor vývojářů. Nelze než popřát štěstí, protože projekt je to vskutku zajímavý.

Velkou diskuzi způsobila přednáška, kterou bych nazval React vs Elm, kde nám Richard Feldman prezentoval výsledky z nasazení těchto dvou technologií do produkce. Jednoznačným vítězem se zde stal Elm, a to především díky nulové chybovosti, zásadně menšího počtu řádků kódu, lepší funkčnosti a také díky snadnějšímu vývoji, kdy ani začínající vývojáři nemají problém v Elmu vyvíjet. Nejvyšší čas se na ten Elm konečně podívat, že ano.

Další zajímavou přednáškou byla různá řešení asynchronicity v javascriptu. Od klasických, nyní už zavrhovaných callbacků, jsem se dostali k promisům. I ty už ale v moderním vývoji nejsou „IN“. Dále jsme pokračovali přes async/await, které jsou momentálně ve stadiu Stage 3 („Candidate“) a měli by tedy být součástí ECMA7 až k observables či ECMA6 generatorům, na kterých jsou založené technologie jako například redux-saga.

Ze získaných informací a názoru prezentujících se dá usuzovat, že budoucnost webu a webových aplikací patří javascriptu.

Vstupenky

Pro ty, které ReactConf zaujal, mám dobrou zprávu, již nyní jsou na webu v předprodeji první vstupenky na příští ročník, za méně než poloviční cenu bežné vstupenky (což bylo myslím €499).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *