Jak dát vývoji v teamu směr aneb práce teamleada

teamDvojnásob lidí rovná se dvojnásob práce. Manažerský vlhký sen. Každý zkušenější programátor ví, že tahle rovnice při vývoji aplikací v teamu neplatí. I ten nejsladěnější a nejdokonalejší team není vyjímkou. Zkuste se zamyslet. Představte si partu dobrých vývojářů, kterým zadáte nějaký projekt a nenastavíte žádná pravidla, hranice a zodpovědnosti. S největší pravděpodobností pak skončíte s kupou nefungujícího a neslepitelného kódu a při troše štěstí se programátoři alespoň vzájemně nepobijí. Pokud máte chuť to vyzkoušet, doporučuji pořídit jim bezdrátový internet, klávesnice i myši, ať se nemají čim škrtit, navíc se ty kabely pak budou hodit Vám…

Já vim, že jsem mlaďák, ale zrovna v tomhle případě mi můžete věřit, mám to totiž i z vlastní zkušenosti. Sám jsem „kdysi“ zabloudil do ambiciózního startupu. Nechal jsem se tenkrát nalákat na zajímavé technologie a peníze. Teď už ale vím, že to nejdůležitější co při práci potřebujete je, aby měla smysl. Přebírat hrách za pětikilo na hodinu může vypadat jako super nabídka, ale když Vás to nebude bavit, stejně u toho dlouho nevydržíte. Anebo se hecnete, potlačíte ambice a až jednou budete v osmdesáti letech přemýšlet nad svým životem, budete litovat, že je už všechno bezdrátové. Zpátky ke startupu. Byla nás partička mladistvých, nadšených a nepolíbených programátorů. Majitel startupu byl starší pán, který měl sen. Představil nám jeho vizi, zavřel nás do místnosti, pořídil kompjůtery a každý měsíc poslal peníze. Už si ani nevzpomínám, proč jsme se hádali kvůli tomu, jestli je bílá opravdu bílá, či proč někdo vidí v akvárku jednu rybu, ale doopravdy to jsou dvě za sebou, nicméně by jste ani nevěřili, k jakým filozofickým otázkám a teoriím Vás vyhrocené hádky a neshody na téma dědičnosti v programování dokážou dovést. Jedno je jisté, produktivní práce to není. Co programátor, to názor. A to nemám ani z vlastní hlavy, jen se snažím vypadat chytře. Abych to zkrátil, většinu času se intenzivně řešilo cokoliv, kromě vývoje aplikace. Opakované neshody vedly k naprostému odloučení vývojářů, kdy jsme ke konci už měli problém vydržet v jedné místnosti. Jak to dopadlo asi dodávat netřeba.

 

teamworkVývoj v teamu není hračka. Každý programátor má slabé a silné stránky, každý má jiné znalosti, zvyky a postupy. Franta Horkáhlava za den napíše tisíce řádků kódu, ale moc nad tím nepřemýšlí. Za to Karel Myslitel patnáctkrát měří a jednou řeší. A z tohoto důvodu je součástí teamu i někdo, kdo má na starosti, aby to celé fungovalo. U nás mu říkáme teamlead. Jeho povinností je především tohle:

  • Každý vývojář musí vědět co má dělat. Každý musí znát smysl své části práce i celku, protože jinak se práce stává nezábavnou rutinou.
  • Každý vývojář musí vědět, jak má daný úkol splnit. Důležité je, že každý musí mít prostor přijít s vlastním nápadem na řešení problému. Klíčovým úkolem teamleda je včas odhalit nevhodné řešení zadaného problému a navést programátora správným směrem.
  • Zatímco jednotliví programátoři řeší především své úlohy, úkolem teamleda je zastřešit jejich práci tak, aby to do sebe nakonec všechno zapadlo. Znáte puzzle?
  • Prací teamleda je i zajistit ustanovení pravidel a procesů při vývoji a kontrola jejich dodržování. Není možné, aby jeden programátor psal objektově a druhý funkcionálně, protože si při práci na jednom projektu budou navzájem jen přidávat práci. Pravidla nemá nikdo rád. Ale jsou důležité. Nejlepší je dohodnout si je společně a poté dbát na jejich dodržování, protože pravidla která se nedodržují jsou zbytečná.
  • Teamlead by měl zároveň řešit valnou část komunikace s okolím. Těžko lze totiž bez toho zajistit splnění předchozích bodů. Například budete mít problém zajistit, aby do sebe nakonec vše zapadlo, když nebudete znát kompletní a konečnou verzi zadání, jelikož si jej budou vývojáři řešit po vlastní ose.

Zajímá Vás, jestli je teamlead vlastně ještě programátor? To záleží. U mě je to tak půl na půl. Určitě ale už nemám tolik času na programování jako předtím, což nemusí být pro každého. Pokud vás ale čeká vývoj nějakého projektu v teamu, určitě budete někoho takového potřebovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *