Jak na email s vlastní doménou a v čem je seznam lepší než google?

vlastní email logoChcete mít email s vlastní doménou, který Vás bude reprezentovat lépe než „okoukané“ @gmail.com od googlu či @seznam.cz od seznamu? Zde naleznete krátký návod, jak toho dosáhnout. Zadarmo to samozřejmě nebude, protože zadarmo Vám leda tak někdo vystaví fakturu nebo odře auto na parkovišti. Ale bude to levné, jak se říká, „za pár kaček“. A jak s tím souvisí seznam? Právě totiž zprozovnil službu, která nám s tím pomůže, a vývojáři drž se, oproti googlu je zdarma. Alespoň zatím.

Nejprve budete potřebova vlastní doménu. Například domena .cz se dá sehnat pod 200Kč, .eu ještě o něco levněji. Vaše doména bude tvořit druhou část emailové adresy. Tedy zvolíte-li domenu lzuakradu.cz, váš email bude mít tvar [email protected]. Tuto doménu jsem ale už bohužel zabral (hodlám ji věnovat některým členům vlády), budete si muset tedy vybrat jinou. Zřízení vlastní domény je akce na pár minut. Ujistěte se ale, že vybraný poskytovatel domény, který slouží jako prostředník mezi Vámi a nadřazeným správcem domén, umožňuje změnu MX záznamů. Co to vlastně je, nepotřejete ani vědět, důležité je, že to budete potřebovat pro Vaši doménu změnit a poskytovatel by to měl (ideálně přes webové rozhraní) umožnit, což není pravidlem.

Nyní přijde na řadu seznam.cz. Ne že bych byl fanouškem tohoto českého vyhledávače, ale je jeden z mála, u kterých je to zdarma. Google své googleapps cca před dvěma lety zpoplatnil sazbou 4eur/měsíc. V tomto případě (a asi jediném) je seznam lepší a u mne si získal malé bezvýznamné plus za snahu.

seznam sms potvrzení
Sms potvrzení na seznam.cz

Nyní tedy máte vlastní doménu. Přihlašte se do standarního seznamáckého emailového účtu, pod kterým budete Váš nový email spravovat. Pokud nemáte, vytvořte si nějaký. Moc nerozumím, proč je k tomu stávající účet potřeba, možná jde jen o umělé navýšení počtu schránek, kdo ví. Po té pokračujte na stránku mojedomena.seznam.cz. Jak je vidět na obrázku, budete potřebovat sms zabezpečení.

seznam mx sparovani
Spárování vlastní domény s účtem na seznamu

Když máte vše připraveno, dostanete se už dále na obrazovku se spárováním nové domény k tomuto účtu, tak jak je vidět na obrázku. V prvním kroku vyplníte požadovaný název schránky, tedy například [email protected]. V dalším kroku dostane seznam MX záznamů, které budete muset nastavit u domény. Zde přijde na řadu ona zmíněná úprava ve webovém rozhraní Vašeho poskytovatele domény, která může vypadat jako na obrázku (na cesky-hosting.cz).

editace mx záznamu
editace mx záznamu

A je hotovo. Ve chvíli, kdy dojde k úspešnému oveření MX záznamů domény (v mém případě se úprava MX projevila ihned, ale není to pravidlem), uvidíte ve správě propojených účtů nový účet, jako na obrázku. Zde si i nastavte heslo. Pokud se chcete do nové schránky připojit přes úvodní stránku seznam.cz, na hlavním stránce musíte vybrat možnost vlastní doména.

seznam spárovaných účtů
správa spárovaných účtů

Ještě bych zmínil funkcionalitu doménový koš. Toto užitečné nastavení přesměruje všechny emaily odeslané na neexistující schránku v rámci Vaší domény (tedy například napíše-li někdo překlep, jako [email protected]) na výchozí zvolenou schránku. Doporučuji určitě nastavit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *