JavaScript, JavaScript a JavaScript – střípky z AgentConf 2017

AgentConf 2017JavaScript prostě frčí, tak až se budete v mládí rozhodovat co dál dělat, tak se vykašlete na PHP, Ruby či Javu a skočte na JavaScript. Tak bych shrnul své dojmy z další konference. V malebném rakouském městečku Dornbirn, ležícího u hranic s Německem a Švýcarskem, se nám za dva dny představilo na šestnáct řečníků z celého světa. Hlavním partnerem konference byl Facebook, tedy není moc překvapení, že hlavním tématem byl React a jeho kamarádi a o Angularu nepadlo ani slovo. Ale za tu tříchodovou večeři v horách s výhledem na město jim to asi prominu.

Hodně prostoru bylo věnováno samotnému Reactu a jeho vylepšením, jako je například můj oblíbený Redux nebo testovací nástroj Jest.

facebook jestJest je další z řady zázračných testovacích nástrojů pro JavaScript, tentokráte přímo od mistrů tesařů z Facebooku. Představit nám ho byl Christoph Pojer ze stejnojmenného korporátu. Mezi hlavní přednosti tohoto klenotu, který sám sebe prezentuje jako „Painless JavaScript Testing (bezbolestné testování JS)“,  patří například velmi jednoduché zprovoznění, a to nejen na projektech v Reactu. Další výhodou (a nevýhodou) je, že nástroj kontroluje veškeré naše kroky (jak to mají ve Facebooku zvykem), a tak je schopen spouštět pouze testy, jejichž výsledek byl ovlivněn naší změnou v kódu a také pouze ty, které předtím neprošly. Když to zkrátím, z povídání mi bylo jasné, že se jedná o testovací nástroj vhodný především pro velké projekty, kde spuštění testů zabere hodně času. Pokud uvažujete zmigrovat na tento nástroj, určitě Vás potěší, že z nejběžnějších testovacích knihoven jako Mocha či Chai je možná hladká migrace pomocí Jest Codemods.

Patrick Stapfer mi udělal velkou radost s velmi kreativní přednáškou (to je taková ta, kde slidy napíšete na papír a máte to lepší než ostatní) o důležitosti typování v JavaScriptu. Já vím, že dřív to tak bylo, pak zase ne, a teď se k tomu zase vracíme, ale věřte mi, má to smysl a v JS dvojnásob, v Microsoftu už na to taky přišli (#TypeScript). Neskutečně to zpřehledňuje kód a jako bonus se zbavíte runtime errorů.

Dále bylo pár přednášek na React Native, z těch si pamatuji jen co bylo k obědu a že bylo pivo zdarma.

elmZajímavá byla i přednáška od Terezy Sokol (jméno je opravdu české, kluci to googlili půlku přednášky a táta byl Čech) na poslední dobou stále častěji opěvovaný Elm. Elm je funkcionální zázrak zaměřený na jednoduchost a čitelnost. O výhodách a nevýhodách funkcionálního přístupu se vyzpovídám někdy jindy, co vývojář, to názor. Výhodou je ale, bez diskuze, absence run-time errorů. Žádné null či undefined is not a function hlášky.

elm-error
Elm friendly error messages

Eml taky hodně vylepšil chybové hlášky a rád si s Vámi povídá, pokud se po večerech nudíte, ideální šance na pokec. Nezbavíte se ale nutnosti překládat vše do JavaScriptu, je to jakýsi „pseudo“ programovací jazyk, stejně jako TypeScript.

Ale žerty stranou, jednalo se o velmi zajímavou konferenci, kvalitou přednášek, řekl bych, ještě o něco lepší než ReactiveConf 2016. A pokud vám nevadí, že přes lidi před vámi toho moc neuvidíte (pokud nemáte 190cm), tak určitě doporučuji, již jsou v předprodeji Early Bird vstupenky za babku.

Závěrem bych jen řekl, že v Rakousku je stejnak pěkně. Nalevo Alpy, napravo Alpy, nahoře jezero o velikosti Balatonu a dole moře. A polské potraviny tam neznají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *