Má smysl vlastní redakční systém (CMS)?

wordpress-logoNedávno jsem získal zakázku na nové webové stránky. Stál jsem před rozhodnutím, zda-li pro vytvoření webu použiji některý z dostupných redakčních systémů, nebo si vytvořím vlastní. Každý, kdo měl tu čest upravovat zdrojový kód různých open-source řešení (např WordPress) mi dá jistě za pravdu, že kvalita kódu by se dala přirovnat ke kvalitě oleje v čínské restauraci a procházení kódu je jako nakupování v penny marketu. Ať šáhnete kamkoliv, vždycky uděláte chybu.

Jelikož jsem očekával občasné zakázkové úpravy „na míru„, rozhodl jsem se, že si postavím systém vlastní. Ať už píšete jakkoliv, ve vlastním kódu se vyznáte vždycky lépe a případné úpravy budou časově výhodnější a tedy i Vašemu webuchtivému zákazníkovi se nejspíše peníze vložené do systému na míru po čase vrátí.

Zákazník však chtěl co nejmenší provozní náklady. Jelikož mám v bytě kromě nepořádku i nábytek, ledničku a gauč a tedy nemám místo pro nonstop hučící železo s páteřní linkou, byl jsem nucen pro tvobu systému zvolit jazyk PHP ve verzi 5.6 a databázi MySQL. Zjistil jsem totiž, že v naší malebné krajince většina hostingů podporuje právě tyto technologie, často i s příplatkem za InnoDb. S podporou node.js pochodíte například u hostingu na rosti.cz, nicméně 64Mb RAM, které máte k dispozici v nejlevnější cenové hladině stačí sotva na udržení konteineru v chodu, natož na běh stránek. Za lepší konfiguraci cena rychle stoupá.

Vytvoření základního CMS s editovatelným obsahem na frontendu s moduly uživatelé, stránky, články, galerie a formuláře mi zabralo měsíc tvrdé práce (cca 200hodin) včetně stylů v bootsrapu a grafiky. Výsledek uměl vše, co zákadník požadoval. Ale nic víc. Oproti open-source řešením vlastně skoro nic.

cms_1
Ukázka z mého CMS, úvodní stránka v administraci

Často jsem na pohovorech a v předchozích zaměstnáních slýchával něco jako „Chceme vytvořit nejlepší redakční systém„. Těmto lidem bych vzkázal, ať si ten wordpress někdy nainstalují a vyzkouší. Možnosti a funkcionality, které nabízí jsou výsledkem práce stovky lidí po mnoha let a dohnat tento deficit a držet s tím krok je opravdu chválihodná výzva odsouzena k neúspěchu, nehledě na to, jak že je ten systém vlastně špatně napsaný.

cms_2
Ukázka z mého CMS, editace obsahu v administraci

Pokud se tedy chcete pustit do vývoje vlastního CMS, jako jsem to udělal já, doporučuji důkladně zvážit, jestli se Vám to vyplatí. Zkuste si zanalyzovat, kolik práce by vám zabralo implementovat požadované funkcionality do open-source řešení (nezapoměntě na tisíce dostupných modulů, které jsou k dispozici) a kolik předpokládáte úprav do budoucna.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *