A co že to vlastně dělám?

Níže najdete výběr ze zajímavých projektů, na jejichž vývoji jsem se v poslední době podílel.


Odblokování reklam (antiadblock)

Antiadblock
www.centrum.cz – reklamy a adblockem

Jelikož se mi nelíbilo řešení třetí strany na obejití blokování reklamy adblockem, rozhodl jsem se přijít s vlastním řešením, které se realizuje pouze vložením javascriptu do stránky. Nejedná se ale o nic jednoduchého, obejití adblocku mi zabralo hodně dlouhých nocí. Ač osobně neuznávám pointu odblokování reklam, pro weby, které mají jediný příjem z reklamy je to otázkou života a smrti. Mé řešení přináší statisíce měsíčně a náklady na provoz jsou minimální. Pointou systému je nahrazování všech elementů a jejich aributů tak, aby je nebylo možno žádnými prostředky na stránce zacílit a zablokovat.

Technologie: Fastify, AWS

Web: https://www.centrum.cz

Zadavatel: Economia a.s.


Firemní web www.bubblehome.cz

 

www.bubblehome.cz – úvodní stránka

Rychloweb s cenou do 5000 Kč se vším všudy. Jedná se o statickou singlepage preneztaci. Součástí webu je i jednoduchá galerie a kontaktní formulář na míru. Díky technologii Cloudflare je zajištěna vysoká dostupnost, samotné stránky jsou pak v S3. Provozování takových stránek je prakticky zadarmo.

Technologie: Html, Bootstrap, CSS, AWS, Cloudflare

Web: https://www.bubblehome.cz

Zadavatel: The Way s.r.o.


Nová homepage centrum.cz atlas.cz volny.cz

centrum.cz - full
www.centrum.cz – desktop verze
atlas.cz - mobile
www.atlas.cz – mobilní verze

Zatím největší výzvou pro mne byl kompletní přepis původního projektu homepages centrum/atlas/volný do nodejs & react s návštěvností až 3,5 milionu uživatelů denně. Na starosti jsem měl vše od projektového řízení, návrhu architektury, vývoje, stylování až po provoz. V teamu 5 lidí nám přepis trval několik měsíců. Velký důraz byl kladen jak na výkon, tak datovou optimalizaci a stabilitu. Cílem byla modernizace jak po stránce technické tak vizuální (např responzivita) a snížení nákladů. Při vývoji jsme narazili na různé problémy a realizovali mnoho zajímavých funkcionalit. Samozřejmostí jsou automatizované testy a CI & CD až do produkce. Více o přepisu najdete v samostatném článku.

Technologie: NodeJs, React, AWS, Cloudflare

Web: https://www.centrum.cz https://atlas.centrum.cz https://www.volny.cz

ZadavatelEconomia a.s.


Svatební web

svatební web – odpočet a přihlášení
svatební web – header

Jednoduchý svatební web s možností přihlásit se pomocí kódu z pozvánky do skryté sekce, kde host najde různé další informace, jako místa a časy a má možnost vybrat si například jídlo či ubytování. Celý systém běhá v nejmenší instanci (t2.nano) v AWS s 512MB ram a to včetně databáze, náklady na provoz jsou tedy minimální. Při psaní stránek jsem si napsal například vlastní jednoduchý parallax, či komponentu pro odpočet zbývajícího/uplynulého času od konkrétního data, a to bez využití dalších knihoven jako např moment.

Technologie: Fastify, React, Elm, lowdb, AWS, Cloudflare

Web: http://pepulkabarunka.cz (doména bude dostupná pouze v roce 2018)

Zadavatel: Snoubenka 🙂


ČTK/REUTERS import application (CIA)

ctk
ČTK/REUTERS import application – výpis zpráv

ČTK/REUTERS import app je single-page aplikace, která pravidelně kontroluje a stahuje nejnovější světové a české zpravodajství, které je tak dostupné na jednom místě. Zprávy lze různě filtrovat a vyhledávat. Dále aplikace obsahuje uživatelské funkcionality, například pro označování použitých zpráv. Backendem pro tuto aplikaci je několik microservices, které se starají o stahování, parsování a ukládání dat. Vše běží kompletně v AWS, nosníkem je SQS (simple queue service).

Technologie: React, Webpack, PHP (Nette), ElasticSearch, Google oauth, AWS

Web: interní projekt

Zadavatel: Economia a.s.


Firemní web KTKom

ktkom-admin
KTKom – administrace
ktkom
KTKom – úvodní stránka

Jednoduchý firemní web se správou obsahu. Hlavním požadavkem byla vzhledová kompabilita s původním webem, responzivita a nízká cena (do 30.000Kč).

Technologie: PHP (Symfony), MySQL, JavaScript, Bootstrap, AWS

Web: http://ktkom.cz/

Zadavatel: KTKom s.r.o.


Dynamická homepage Centrum/Atlas/Volny

centrum
centrum.cz – úvodní stránka

Realizace dynamické homepage do původního projektu Centrum/Atlas/Volny spočívala v servírování doporučovaných článků, poskytnutých třetí stranou na míru návštěvníkovi v hlavních obsahových boxech. Projekt byl zajímávý především proto, že bylo třeba přepsat a pokrýt testy značnou část původního zastaralého kódu, který nebyl na takovou úpravu připraven. Zároveň byl požadavek výkonost doporučovaných článků testovat vůči původnímu řešení formou AB testů. Řešení zahrnovalo i zapracování NodeJs serveru pro rychlejší zpracování dat.

Technologie: PHP, NodeJs (Fastify), Redis

Web: https://centrum.cz https://atlas.cz https://volny.cz

Zadavatel: Economia a.s.


Uživatelský portál pro předplatitele

respekt
Selfcare – verze Respekt
selfcare - economia
Selfcare – verze Economia

Klientská multi-page aplikace pro správu předplatného a uživatelského nastavení pro čtenáře Ihned, Hospodářských novin, DVTV, Aktuálně a Respekt. Největší výzvou při tvorbě této aplikace byl požadavek čerpat data ze zastaralého backendu třetí strany, bez možnosti úprav. Zajímavostí je využití styled components pro rozdílné vzhledy embedded aplikace v různých webech.

Technologie: Redux, Webpack, Bootstrap, PHP 7 (Laravel), Redis, Google/Facebook oauth, AWS

Web: https://ucet.economia.cz https://www.respekt.cz/ucet https://ucet.ihned.cz

Zadavatel: Economia a.s.