Reserved instances jako alternativa tradičního hostingu

EC2reservedinstances

  1. Provozujete sem tam nějaký ten web nebo blog?
  2. Využíváte k tomu hostingových služeb?
  3. Vyjde Vás to měsíčně na dost peněz?

Pokud je odpověď na všechny tři otázky ANO, tak čtěte dál.

Nedávno jsem psal stručný úvod do Amazon Web Services. V tomto článku jsem se zmínil o možnosti, jak už to tak u cloudových služeb bývá, naklikat si vlastní mašinu. Tato služba se nazývá EC2 a umožní vám naklikat si téměř cokoliv od malinkatého stroje s 0.5GiB RAM až po kolosy se 128 procesory a 2TiB RAM. Můžete si naklikat prakticky cokoliv, kdekoliv a s jakýmkoliv existujícím operačním systémem. Problém ale až doteď byl, že i nejslabší stroj vyšel finančně dráž než průměrný hosting. Cena za nejslabší zmíněnou mašinu je totiž $0.0059 za hodinu běhu. A jelikož u většiny webů je nutno aby běžely nonstop, dostáváme se téměř na $4,25 měsíčně což je cca 100 Kč.

Za tu cenu dostanete navíc super věci, které vám žádný hosting nikdy nenabídne. Máte vlastní virtuální mašinu, na kterou si můžete nainstalovat, co chcete. Můžete tam tedy provozovat PHP, Javu nebo třeba NodeJs. Můžete tam mít jakoukoliv databázi. Nejste omezováni tak jako na klasickém hostingu, kde ve většině případů máte v nejnižším tarifu k dispozici MYSQL s MyISAM a za InnoDB si musíte připlatit. Můžete si sami zamknout různé porty, sledovat přístupy či používat libovolný webový server. Navíc máte k dispozici různé další služby. Monitoringy, alerty, balancery, public IP apod. Pro mnohé provozovatele je ale hlavním měřítkem cena a jak jsem psal o pár řádků výše, klasický hosting vyjde levněji. Nebo ne?

Reserved instances je možnost jak ušetřit za klasické EC2 stroje. Jak to funguje? Jedná se vlastně o rezervaci stroje na delší dobu, která je minimálně rok. Pokud tedy víte, že Váš web či služba poběží minimálně rok, jděte do toho. Ušetřit můžete minimálně 30% při koupi instance na jeden rok bez platby předem (no upfront). Pokud se ale rozhodnete rezervovat instanci například na tři roky s platbou předem (all upfront) můžete ušetřit až 72% ceny. Sleva závisí na tom, jakou instanci si chcete rezervovat, na jak dlouho si chcete instanci rezervovat a kolik chcete zaplatit předem (něco jako akontace).  Při využití služby reserved instance se tedy můžete dostat dokonce pod cenu klasických hostingů a navíc dostanete plnohodnotnou virtuální mašinu, se kterou si můžete dělat, co chcete. Stačí si pořídit klasickou EC2 instanci dle vašich potřeb a poté si koupit reserved instanci stejných parametrů, tedy typu a zóny. Reserved instance se automaticky napáruje na Vaši libovolnou pasující běžící EC2 a začínáte šetřit.

Asi si říkáte, proč by Amazon něco takového dělal a umožnil nám si takto jednoduše zlevnit cenu strojů. No jde o to, že pokud si koupíte reseved instanci, nejde už jít zpět a po dobu závazku musíte platit a to i v případě, že je váš stroj zrovna vypnutý nebo žádný nemáte. Obyčejně se totiž platí pouze za běžící stroj, nicméně pokud Váš web musí běžet 24/7 tak Vás to vlastně nemusí trápit, že ano.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *