Střípky z WebExpo 2017 – za mě dobrý

webexpoDalší WebExpo je za námi. A jaké bylo? Z reakcí kolegů mohu říct, že jsme se tak úplně neshodli. Znáte to, někdo vidí sklenici poloprázdnou, někdo vidí hodně místa na rum. Rád bych vám nabídl alespoň názor můj. Kdybych to měl zkrátit pro nedočkavce, co si článek stejně nerozkliknou, tak za mě dobrý. A jelikož jsem si letos dělal i zápisky, mohu se podělit o pikantní detaily.

V první řadě jsem rád, že i češi mají svou konferenci pro nás, vývojáře. „Webová událost roku“ (oficiální slogan) je krapet nadsazené, jakožto častý návštěvník podobných konferencí po Evropě musím na rovinu říci, že i bratři na Slovensku a jejich ReactiveConf je pro vývojáře pořád rozumnější investice. WebExpo ale zase udělalo pár krůčků kupředu. Prvně jsem rád, že se z lokální akce pomalu začíná stávat evropská konference, na kterou má smysl dojet i dál než z Hradce či Plzně. Většina přednášek už běží v angličtině. Kvalita přednášek a přednášejících má sice stále mezery, ale určitě je se na co koukat a něco se dozvíte. Jako každý rok byly přednášky rozdělené zvlášť pro development, design a business, a já, jako vývojář a programátor zde mohu prezentovat pouze development sekci. Za druhé jsem rád, že bylo hodně javascriptu, protože ten je teď v kurzu a celkově to prostě dává smysl.

webexpo visačka
Visačka WebExpo2017

Asi největším neduhem, který jsem zaznamenal, bylo stravování. Snídaně a pitný režim ok, ale tím to končilo. Dokonce ani odpolední svačinky jsem oproti minule nezaznamenal. Na oběd přijel kouzelný stánek s burgery, kus za 140,-. V hostinci o nějakých sto metrů dále byla výborná domací svíčková za stovku. Tohle sice zamrzí, ale kvůli jídlu se tam přeci netáhneme…

What if I told you that HTTP can be fast?

První páteční přednáška na téma Fastivy. Nový superrychlý web framework pro Node.js. I z vlastní zkušenosti vím, že například Express znatelně zpomaluje Node.js aplikaci. Proto také často upřednostňuji Restify. Pánové z Fastivy našli recept na rychlost. Mimo jiné například zjistili, že javascriptové stringify je extrémně pomalé a napsali si vlastní alternativu. A to vše prý není na úkor funkcionalit, umí to více než zmiňovaný Express či Hapi. Včetně routování a validací. Zbavili se i closures – čimž prý šetří pamět. Middlewary jsou navíc kompatibilní s výše zmíněnými frameworky a kódy se píší formou pluginů, a není tak problém je rozdělovat na microservices. Zní to docela dobře, na to, aby to bylo true. Možná jsem jen špatně rozumněl „Italiano Engliš“. Nezbývá než vyzkoušet.

Case SurviveJS – Bootstrapping a personal lifestyle business

Tahle přednáška mne nezaujala. Pojal jsem dokonce podezření, že ji manažeři webexpa chybně zařadili do vývojářské sekce. Přednáška byla o psaní knížek na téma React a Webpack. Co je třeba udělat, čím si projdete a jak Vás to změní. Pokud zrovna nepíšete knížku, asi by jste se nudili jako já.

Přístupnost v kódu: ukázky a návrhové vzory

S Martinem jsem se setkal už dříve a vím, že dělá trochu něco jiného než já – tedy hlavně frontend a kódování. Nicméně jeho přednášky jsou zajímavé, a proto jsem si ji nenechal ujít. A vůbec toho nelituji. Přednáška byla svižná, jasná a bylo v ní hodně zajímavých informací. Pro frontenďáky povinnost. Na nevidomé a další disabled se často zapomíná, a přitom stačí tak málo, aby webové stránky byly použitelné i pro ně. Důležitým HTML atributem, který by jse si měli určitě nastudovat a používat, je role main a navigation.

Why to use Elm on your next project?

S Elmem se poslední dobou potkávám na všech konferencích, tak už ho znám, i když jsem v něm zatím nic nenapsal. Hlavní výhodou tohoto virtuálního jazyka překládaného do javascriptu jsou

  • Strong types
  • Chytrá konsole, která kdyby byla už jen o trochu chytřejší, tak programuje za Vás
  • No runtime exceptions – což vlasně není úplně tak pravda (kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde)
  • Pouze pure functions
  • Data proudí stylem model update view, známo naříklad z Reduxu

Na přednášce se hodně mluvilo o různých dalších knihovnách, které funkcionalitu elmu rozšiřují.

SecureLogin: usable and secure authentication

Tak tahle přednáška mne bohužel neoslovila. Možná proto, že jsem moc nerozuměl. Nejsem si jist, jestli to bylo angličtinou prezentujícího nebo ozvěnou v Lucerna great hall, každopádně jsem se hodně nudil a na chvíli usnul.

Angular2 goes up while you are sleeping

Zajímavá přednáška o Angularu. Šel jsem tam s tím, že Angular znám, ale i tak jsem se dozvěděl hodně věcí. Například, že jsem rád, že používám React. Aktuálně je prý verze 5 a každý půlrok vychází nová a přechod bývá bolestivý. WTF? Nechci přece každý půlrok přepisovat část svojí aplikace kvůli nové verzi Angularu. Ale znáte to, když se na to vykašlete, tak vám ujede vlak. Zaujalo mne například Angular CLI, pomocí kterého si uděláte jednoduše deploy třeba do AWS nebo vytvoříte mobilní verzi aplikace bez práce.

Say yes to premature optimizations

Jedna z nejlepších přednášek, zábavná a vtipná, bohužel trochu na úkor vzdělávací hodnoty. Hlavní, co jsem si zapamatoval je, že Slack je napsanej dost na prase. A v PHP. A většina funkcí pracuje s parametrem channel a ještě nedávno nebyl problém Slack odvařit, když jste měli velký channel. Hlavní úpravy k optimalizacím byly ty nejjednodušší. Nastavte limity a cachujte, cachujte, cachujte. Když nad tím tak přemýšlím, tak se to asi dalo říci stručněji. Ale zábavné to bylo.

PHP, PSR-7 a mírné immutability v mezích zákona

Jediná přednáška o PHP na webexpu. Bylo to už večer a většina lidí, včetně mě, byla již unavená. Povídalo se o HTTP messagingu, hlavičkách, jak to dělat a nedělat, PHP envy typu  $_GET apod. Většina z nás používá nějaký framework, kde už se tohle moc neřeší, nicméně je zajímavé nahlédnout do zákulisí a zjistit, co se tam vlastně děje a proč.

Building Real World Node.JS Microservices

Přednáška od Microsoftu byla plná zajímavých technologií a přiblížila nám, jak to chodí u Microsoftu. Na vzdory očekávání mám jako první poznámku „Microsoft miluje Linux“. Dále je prý Microsoft největším přispěvatelem na githubu do opensource projektů. Hlavní tři otázky při vývoji aplikací, které si v Microsoftu pokládají, jsou prý

  • Jak je to postavené
  • Jak to rozbít
  • Jak to vylepšit

I v Microsoftu už přišli na to, že nodeJs je ideální pro microservices. Dále prý ještě používají grpc. Používají dockery, na jejichž provozování používají Kubernetes. Dále používají Slack, proč ne Microsoft Teams je mi záhadou a nepadla o tom zmínka. Náhradou za microservices a budoucností je prý OpenFaas – serveless framework pro dockery. Poslední poznámkou z této přednášky je doporučení – jedna databáze na microservicu.

What’s new in ES2017

Zajímavá přednáška byla i od Seznamu na téma ES2017 (ES8). Oproti předchozí verzi jsou konečně implementovány věci, které sice už asi všichni beztak používáme, ale museli jsme kvůli tomu stahovat další knihovny. Hlavní novinkou je tedy již dlouho očekávané async/await pro handlování asynchroního kódu, se kterým se potom pracuje jako se synchronním. Očekává se, že tento přístup brzo nahradí promises, které fungují sice dobře, ale například zbytečné zanořování dokáže kód dosti zamlžit. Další novinkou (pro mne neznámou) je shared memory a atomics pro práci s pamětí. Dále nové funkce pro práci s objekty (bye bye lodash) – Object.values a Object.entries nebo třeba string padding – možná si někteří z Vás pamatují leftpad incident, kdy tuto malinkou knihovničku o pár řádcích používala každá druhá knihovna a po jejím odstranění z NPM majitelem přestaly pulce světa fungovat buildy a aplikace. To se tedy již nestane. Další novinkou je trailling comma, a to i pro parametry funkcí.

Závěrem nezbývá než dodat, že letošní WebExpo bylo zase o něco lepší, než to předešlé a že jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit a Vám doporučuji pro příště to samé 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *